Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Baner
Rozpoczęcie imprezy: 2019-11-02
Zakończenie imprezy: 2019-11-02
Miejsce imprezy: Hotel & Restauracja Złoty Groń
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Na Groniach"
Kontakt: nagroniach@gmail.com

Zaduszki Istebniańskie - pamięci Jerzego Kukuczki
2 listopada 2019 r. - Hotel Złoty Groń - godz. 17.00

Po raz XXI zapraszamy na spotkanie zaduszkowe, które odbędzie się w Złoty Groń Hotel & Restauracja o godzinie 17.00. Patronem tegorocznego wydarzenia jest Jerzy Kukuczka (1948-1989) w 30. rocznicę śmierci.
To właśnie 30 lat temu, a dokładniej 24 października 1989 r. na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, najwybitniejszy polski himalaista. Drugi zdobywca Korony Himalajów. Autor wielu pierwszych przejść w Tatrach, Alpach i Himalajach.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Fundacja Wielki Człowiek, której przedstawiciele podczas spotkania będę promować publikację „Królowa” - wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek, drugie z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Trzonem publikacji, powstającej z okazji 30 rocznicy śmierci himalaisty, jest jego dziennik spisany podczas wyprawy na Lhotse w 1989 roku. Integralnymi elementami historii są i tym razem archiwalia – fotografie, dokumenty, listy, ale też multimedia ukryte w kodach QR takie jak nagrania wideo i audio. „Królowa” to opowieść - podróż, która snuje się pomiędzy słowem, obrazem i dźwiękiem. „Dziwnie zaczyna mi się ta wyprawa. Myślałem o tej ścianie wielokrotnie. Pierwszy raz zobaczyłem ją na fotografii i Szymona Wdowiaka, która była planem wyprawy chyba właśnie na Lhotse 1974 r. Zdjęcie to pokazało się w druku w formie kalendarza. Patrzyłem na nie jak na ładny obrazek z ładną formacją ściany, ale tak odległą od rzeczywistości – możliwości, że mogłem ją odbierać tylko jako... ładny obrazek.”
Jerzy Kukuczka, fragment dziennika
Gościem specjalnym będzie Krzysztof Wielicki, który w 1986 roku, wraz z Jerzym Kukuczką jako pierwsi w historii zdobyli zimą Kanczendzongę (8586 m).
Krzysztof Wielicki to ikona polskiego i światowego Himalaizmu. Jest jednym z trzech polaków i piątym człowiekiem w dziejach, któremu udało się postawić stopę na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych położonych w Himalajach i Karakorum. Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę w towarzystwie Jerzego Kukuczki i Leszka Cichego jako pierwszy w historii zdobył zimą. Nie lada wyczynem, wpisującym się w historię światowego himalaizmu są samotne wejścia na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.

W części artystycznej usłyszymy koncert w wykonaniu Zbigniewa Wałacha Wałasi - Wojciech Golec - Marcin Żupański i Joachim Mencel - we współczesnych aranżacjach i utworach autorstwa Zbigniewa Wałacha. (O artystach powiemy Wam więcej w kolejnych postach :))
Joachim Mencel - jest doświadczonym pianistą i kompozytorem, również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej, jak również cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Jego dokonania w tej dziedzinie usłyszeć możemy w piosenkach między innymi Karoliny Styły (płyta "My Favorite Songs" 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie "Kakadu" 2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu - Kaissy. Mencel jest autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy (między innymi "Champion" 2000 r.).
Niewątpliwie będzie to wyjątkowe spotkanie!

Zapraszamy! Wstęp wolny.

źródło tekst organizatora

Więcej szczegółów

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej