IstebnaIstebniańskie cmentarze

Znajdujące się w sąsiedztwie kościoła pw. Dobrego Pasterza cmentarze: stary (zachowany fragmentarycznie), parafialny i komunalny należą do najstarszych nekropolii Istebnej.

Stary cmentarz istebniański istniał już na przełomie XVIII i XIX wieku i zaliczany jest do jednych z najbardziej zabytkowych cmentarzy na terenie Śląska Cieszyńskiego. Na cmentarzu, do którego wchodzi się kutą bramą z postumentami aniołów, stoją krzyże żeliwne odlane w XIX wieku w hutach w Trzyńcu, Ustroniu i Baszce. Znajdują się tam także groby znanych i cenionych mieszkańców Istebnej, m.in. „króla gór” Michała Kawuloka, który przez lata walczył o prawa górali, w tym o „serwituty”, czyli uprawnienia chłopów do posiadania hal i ziemi ornej oraz do korzystania z pańskich lasów. Wśród nagrobków odnaleźć można również miejsce spoczynku księdza Antoniego Minstera, który dla beskidzkich górali wydał ręcznie pisany modlitewnik.

Na tyłach kościoła odnajdziemy cmentarz parafialny i komunalny, które są miejscem spoczynku przedstawicieli wielu istebniańskich rodów, w szczególnie tych którzy przysłużyli się do rozwoju i popularyzacji kultury istebiańskiej. Na cmentarzu komunalnym pochowani zostali m.in. mistrz drzeworytu Jan Wałach, jego córka artystka-plastyczka Barbara Wałach i animatorka kultury, poetka i gawędziarka Zuzanna Kawulok.

W sąsiedztwie znajduje się także cmentarz parafialny z grobami kapłanów pełniących posługę na terenie Trójwsi, w tym miejsce pochówku księdza Emanuela Grima, autora wielu tytułów inspirowanych istebiańskim folklorem, a równocześnie miłośnika i orędownika góralskiej kultury. W rodzinnym grobie spoczywają członkowie rodu Konarzewskich; znajduje się tam również zbiorowa mogiła dwunastu zamordowanych w 1945 roku w Jabłonkowie mieszkańców Istebnej i Jaworzynki.

https://trojstyk.pl/istebna-cmentarze.html
Fragment starego cmentarza usytuowanego na zboczu wzniesienia. Na pierwszym planie widocznych
jest kilka kamiennych mogił, w tle zaś widać kilkanaście żeliwnych krzyży.