Trójwieś Szlaki turystyczne

Na terenie gminy turyści mają do dyspozycji szereg szlaków dydaktycznych, spacerowych, rowerowych i nordic walking. Przez gminę przebiega ponadto zielony szlaki turystyczny, oferujący widoki na Beskid Śląski i Żywiecki, a także Małą Fatrę.

Oznaczenia turystyczne znajdujące się na Przełęczy Kubalonka, wskazujące kierunki między innymi w
stronę Stożka, Wisły-Głębce czy Baraniej Góry.

Jedną z najpopularniejszych tras turystycznych jest 6-kilometrowa ścieżka spacerowa prowadząca do Źródeł Olzy. Jej początkiem jest rozwidlenie dróg na Zaolziu. Oznaczona kolorem żółto-białym prowadzi głównie po drodze leśnej, a jej przejście do źródła zajmuje pełną godzinę. Na szlaku napotkamy tablice informacyjne urozmaicające wycieczkę, a w miejscu, gdzie bije źródło rzeki, zobaczymy drewnianą budkę z kubkiem, przy pomocy którego można pobrać źródlaną wodę.

Bieg Olzy można śledzić wybierając się na wycieczkę rowerową. Początek szlaku znajduje się nieco ponad pół kilometra od źródła Olzy pod Gańczorką. Rowerzyści do pokonania mają łącznie 13 km trasy.

Kolejny szlak przeznaczony dla spacerowiczów oznaczony jest kolorem zielonym. Jego patronem jest Jan Kawulok. Trasa o łącznej długości 6,5 kilometra to szansa na dotarcie do miejsc związanych z postacią multiinstrumentalisty i gawędziarza istebiańskiego – m.in. jego grób na cmentarzu komunalnym w centrum Istebnej, izbę regionalną Kurną Chatę Kawuloka oraz stary drewniany dom na Stecówce, gdzie urodził się twórca ludowy, a także kilka innych zabytkowych miejsc na terenie wsi. Na spacer śladami Jana Kawuloka należy przeznaczyć 1,5 godziny.

Kolor niebieski to oznakowanie 8-kilometrowej trasy łączącej miejsca związane z postacią Jerzego Kukuczki. Prowadzi ona od Kubalonki, od kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie ślub brali Jerzy i Cecylia Kukuczkowie, przez Izbę pamięci do tablicy poświęconej himalaiście, znajdujacej się w centrum Istebnej. Na pokonanie trasy należy przeznaczyć 2,5 godziny.

Warta uwagi jest również Droga Różańcowa, która ma swój początek przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej na Stecówce i prowadzi do kaplicy z XIX-wiecznym krucyfiksem na Przysłopiu. Na trasie napotkamy kapliczki nadrzewne, które zdobią płaskorzeźby, wykonane przez Grzegorza Kuśnierza. Długość szlaku wynosi 4,3 km, a na jego przejście przeznaczyć należy ok. 1,5 godziny.

Trasa Spacerowa Najciekawszych Wsi pod nazwą „Siła tradycji. Na wołoskim szlaku” pozwala dotrzeć do miejsc związanych z kulturą i historią wsi. Ma ona długość 3,5 km, a na jej pokonanie należy przeznaczyć 2 godziny. Jej początek wyznacza Park im. Pawła Stalmacha, a metę – punkt widokowy na Złotym Groniu.

Jedną z najciekawszych tras spacerowych łączącą kilkanaście interesujących miejsc na terenie gminy Istebna jest oznaczona kolorem czerwonym Beskidzka Ścieżka Planetarna. Wyjątkowość tego ponad 12-kilometrowego ciągu polega na tym, że łączy on kłute symbole, które odpowiadają poszczególnym planetom Układu Słonecznego. Są one usytuowane proporcjonalnie do faktycznej odległości między nimi, w miejscach istotnych dla kultury i historii gminy lub ciekawych przyrodniczo. Trasa rozpoczyna się na przełęczy Kubalonka i kończy w Jaworzyce. Na jej przebycie należy przeznaczyć 3-4 godziny.

Jedną z najciekawszych i najbardziej nowatorskich form zwiedzania Istebnej jest quest „Odkryj Skarby historii”. Rozwiązując kolejne wierszowane zagadki i podejmując się wielu wyzwań można poznać najstarszą część wsi. Drukowaną ulotkę opisującą zasady questu i zawierającą wszystkie zadania można pobrać w Punkcie Informacji Turystycznej w Istebnej. Z Istebnej do Bukowca prowadzi także trasa spacerowa – idealna na treningi nordic walking. W Istebnej znajdują się obiekty sakralne, muzea i inne zabytki leżące na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Są to: Chata Kawuloka, Muzeum Jana Wałacha, Drewniana kaplica rodu Konarzewskich na Buczniku, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Przez Istebną (Kiczory-przełęcz Kubalonka-Stecówka) przebiega Główny Szlak Beskidzki znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.